STAC Scores

GIRLS BASKETBALL

1/18
Corning 52 – Ithaca 36
Horseheads 62 – Elmira 45
Union-Endicott 46 – Binghamton 41
Johnson City 54 – Maine-Endwell 51
Oneonta 51 – Vestal 50 in OT
Chenango Forks 46 – Susquehanna Valley 40
Unatego 60 – Norwich 39

1/19
Chenango Forks 68 – Seton 31
Owego 57 – Norwich 32

1/20
Corning 55 – Watkins Glen 39
Henninger 67 – Ithaca 51

1/21
Elmira 73 – Jamestown 72
Johnson City 55 – Horseheads 46
Maine-Endwell 63 – Binghamton 44
Union-Endicott 48 – Vestal 36
Chenango Forks 64 – Windsor 50
Chenango Valley 57 – Susquehanna Valley 41
Oneonta 42 – Seton 23


BOYS BASKETBALL

1/17
Ithaca 53 – Corning 50
Union-Endicott 76 – Binghamton 59
Johnson City 57 – Maine-Endwell 53
Chenango Forks 67 – Bainbridge-Guilford 24
Dryden 61 – Chenango Valley 59
Owego 76 – Susquehanna Valley 54
Union Springs 70 – Windsor 30

1/19
Horseheads 72 – Elmira 53
Seton 72 – Oneonta 62

1/20
Binghamton 61 – Maine-Endwell 47
Union-Endicott 93 – Vestal 44
Chenango Forks 78 – Windsor 21
Chenango Valley 79 – Susquehanna Valley 62
Owego 74 – Norwich 58

1/21
Johnson City 68 – Horseheads 63
Seton 52 – Lowville 50
Jamestown 66 – Elmira 55


WRESTLING

1/17
Vestal 66 – Johnson City 12

Section IV D1 Dual Meet Championship
Championship:
Horseheads 60 - Corning 3
Semi-finals:
Horseheads 51 - Elmira 23
Corning 39 - Union-Endicott 36

1/18
Ithaca 42 – Union-Endicott 34
Chenango Forks 30 – Susquehanna Valley 23
Chenango Valley 30 – Unatego/Unadilla Valley 27
Norwich 40 – Sherburne-Earlville 30

Section IV D2 Dual Meet Championship
Championship:
Tioga 47 - Waverly 24
Semi-finals:
Tioga 51 - Windsor 24
Waverly 40 - Walton-Delhi 30
Quarterfinals:
Windsor 32 - Newark Valley 29
Waverly 36 - Maine-Endwell 33

1/21
STAC Championships
Boys Team Scores:
1. Horseheads (194.0)
2. Windsor (167.0)
3. Chenango Valley (132.0)
4. Norwich (119.5)
5. Elmira (109.5)
6. Maine-Endwell (102.0)
7. Vestal (90.0)
8. Chenango Forks (84.0)
9. Oneonta (74.0)
10. Union-Endicott (68.5)
11. Ithaca (66.5)
12. Corning (63.0)
13. Owego (50.0)
14. Susquehanna Valley (41.0)
15. Binghamton (21.0)
16. Johnson City (19.0)

Boys Champions:
102 - Maverick Beckwith (Norwich) d. Travis White (Chenango Valley) 23-5
110 - Ryan Ferrara (Chenango Forks) d. Anthony Valls (Chenango Valley) 7-0
118 - Connor Mika (Chenango Valley) d. Dylan Mollo (Union-Endicott) 5-3
126 - Trevor Cortright (Chenango Valley) d. Cody Dale (Horseheads) 20-2
132 - Tyler Ferrara (Chenango Forks) d. Tim Boyce (Windsor) 19-4
138 - Ryan Massengale (Horseheads) d. Mathew Boyce (Windsor) Fall 1:16
145 - Daniel Parker (Ithaca) d. Braden McMahon (Vestal) Fall 2:23
152 - Donovan Smith (Elmira) d. Lucas Mosher (Horseheads) 17-2
160 - Mason McCombs (Windsor) d. Bobby Struble (Owego) Fall 0:18
172 - Dominick Weaver (Windsor) d. Mason Edwards (Norwich) 10-0
189 - Mateo Goodhue (Oneonta) d. Hunter Lavigne (Horseheads) Fall 1:34
215 - Garret Bidwell (Windsor) d. Gabe Soundararaj (Windsor) Fall 4:31
289 - Qymani Viera-Powell (Union-Endicott) d. Ean Conti (Vestal) Fall 0:48

Full results from each weight bracket: https://cnywrestling.com/Resul...

Girls Champions:
94 - Jay Karns (Oneonta) (no opponent)
100 - Sabrina Strauss (U-E) (no opponent)
107 - Alaina Gumble (CF) d. Serenity Pearson (U-E) Fall 3:05
114 - RaeAnn Craft (Owego) d. Kaegan Rhodes (Corning) Fall 0:30
120 - Kathryn White (CF) d. Kaitlin Wheeler (Horseheads) 5-0
126 - Narayani Wiehe (Horseheads) d. Jenna Comer (Corning) Fall 2:34
132 - Hailey Berry (Horseheads) d. Chloe Owen (Horseheads) by forfeit
138 - Emily Sullivan (CF) d. Kiara Davidson (JC) Fall 1:58
145 - Maia Woertendyke (Oneonta) d. Karen-Marie Rivera (Corning) Fall 0:43
152 - Mayanna Sindlinger (Horseheads) (no opponent)
165 - Jade Cook (Corning) d. Lani Wiltshire (Oneonta) Fall 3:53
185 - Keira DeVantier (Vestal) d. Cadence Trinidad (U-E) 5-3
235 - Alexis Durdon (Windsor) d. Ellisa Bly (Horseheads) Fall 0:54 

(Note: Girls Wrestling is a Section IV sport and not “officially” a STAC sport.  There were no team scores, just individual.)


BOYS SWIMMING

1/17
Horseheads 103 – Corning 82
Elmira 112 – Binghamton 55
Vestal 98 – Ithaca 70
Maine-Endwell 94 – Johnson City 83
Chenango Forks 88 – Greene 47
Oneonta 93 – Chenango Valley 91
Windsor 76 – Norwich 70

1/18
Owego 67 – Susquehanna Valley 51

1/19
Union-Endicott 60 – Johnson City 42

1/21
Johnson City Relays
Team Results
1. Maine-Endwell (374)
2 (tie). Horseheads and Oneonta (348)
4. Chenango Forks (326)
5. Vestal (310)
6. Johnson City (286)
7. Elmira (262)
8. Greene (138)

Full Results - http://section4swim.com/Result...


GIRLS BOWLING

1/17
Norwich 4 – Chenango Forks 1

1/18
Corning 4 – Binghamton 1
Elmira 4 – Johnson City 1
Horseheads 5 – Vestal 0
Maine-Endwell 4 – Union-Endicott 1
Windsor 5 – Chenango Valley 0
Owego 4 – Susquehanna Valley 1


BOYS BOWLING

1/17
Norwich 4 – Chenango Forks 1

1/18
Corning 5 – Binghamton 0
Elmira 4 – Johnson City 1
Horseheads 5 – Vestal 0
Maine-Endwell 5 – Union-Endicott 0
Chenango Valley 4 – Windsor 1
Owego 5 – Susquehanna Valley 0