STAC Scores

GIRLS BASKETBALL

1/9
Corning 49 – Vestal 45
Elmira 51 – Waverly 42
Johnson City 57 – Windsor 27
Chenango Valley 49 – Susquehanna Valley 47 in OT
Oneonta 40 – Whitney Point 32

1/10
Chenango Forks 70 – Norwich 45

1/11
Corning 60 – Elmira 45
Horseheads 50 – Ithaca 32
Binghamton 45 – Seton 21
Johnson City 47 – Vestal 45
Maine-Endwell 51 – Union-Endicott 42
Owego 58 – Susquehanna Valley 56
Norwich 41 – Windsor 37 in OT

1/12
Oneonta 37 – Cobleskill-Richmondville 32

1/13
Owego 64 – Elmira Notre Dame 30
Windsor 49 – Seton 25

1/14
Maine-Endwell 51 – Ithaca 29
Binghamton 40 – Vestal 37
Johnson City 62 – Union-Endicott 45
Chenango Valley 44 – Norwich 28
Oneonta 51 – Owego 43
South Jefferson 57 – Susquehanna Valley 46

1/15
MLK Tournament at Bishop Grimes
Bishop Kearney 74 – Union-Endicott 33


BOYS BASKETBALL

1/10
Elmira 63 – Corning 56
Horseheads 60 – Ithaca 53
Johnson City 86 – Vestal 45
Union-Endicott 69 – Maine-Endwell 61
Chenango Forks 57 – Oneonta 35
Chenango Valley 60 – Dryden 33
Whitney Point 70 – Windsor 46

1/11
Owego 60 – Oneonta 44

1/12
Maine-Endwell 62 – Horseheads 41

1/13
Corning 55 – Owego 47
Maine-Endwell 64 – Ithaca 55
Binghamton 68 – Vestal 58
Union-Endicott 58 – Johnson City 55
Chenango Forks 71 – Susquehanna Valley 52
Norwich 60 – Chenango Valley 51
Seton 87 – Windsor 34

1/15
MLK Tournament at Bishop Grimes
Seton 60 – Utica Academy of Science 55


WRESTLING

1/10
Horseheads 43 – Corning 15
Vestal 49 – Ithaca 21
Union-Endicott 66 – Binghamton 6
Windsor 45 – Chenango Forks 26

1/11
Elmira 36 – Maine-Endwell 30
Owego 51 – Deposit-Hancock 15
Walton/Delhi 45 – Oneonta 20

1/12
Chenango Valley 33 – Chenango Forks 15
Owego 53 – Susquehanna Valley 24
Oneonta 36 – Norwich 34

1/13
Windsor 49 – Marathon 16

Eastern States Classic at Sullivan County CC
Team Results
72. Ithaca (15)

Full Results – https://cnywrestling.com/iv/re...

Robert Bradshaw Invitational at Canandaigua
Team Results
16. Chenango Forks (49)
Top Finishers
132 - Tyler Ferrara (1st)
102 - Peyton Hubbard (5th)

Full Results – https://cnywrestling.com/iv/re...

1/14
Southern Tier Memorial Tournament

Team Results
5. Horseheads (120)
11. Elmira (77)
14. Union-Endicott (58.5)
15. Corning (57)
22. Vestal (27.5)
26. Johnson City (7)
Top Finishers
285 - Qymani Viera-Powell, Union-Endicott (2nd)
132 - Coleton Owen, Horseheads (3rd)
152 - Donavan Smith, Elmira (3rd)
126 - Cody Dale, Horseheads (4th)
132 - Riley Walker, Corning (4th)
189 - Hunter Lavigne, Horseheads (4th)
215 - Jaylon Yearwood, Union-Endicott (4th)
285 - Ean Conti, Vestal (4th)

Full Results – https://cnywrestling.com/iv/re...

Blue Devil Invitational at Camden
Team Results
12. Norwich (78)
Top Finishers
102 - Maverick Beckwith (2nd)
285 - Robert McIntyre (2nd)
126 - Regan Roach (4th)
118 - Evan Heath (6th)
189 - Braden Reid (7th)

Full Results – https://cnywrestling.com/iv/re...

Dan Wickham Classic at Unatego
Team Results
6. Maine-Endwell (107.5)
12. Susquehanna Valley (51)
15. Binghamton (28)
Top Finishers
132 - Mark Moelder, SV (2nd)
172 - Haroutune Kerjilian, Bing. (2nd)
118 - Carl Harold, SV (3rd)
172 - Kazio Jellick, M-E (3rd)

Full Results – https://cnywrestling.com/iv/re...

Phoenix Mid-Winter Classic
Team Results
6. Chenango Valley (127)
9. Owego (95)
Top Finishers
110 - Anthony Valls, CV (1st)
118 - Connor Mika, CV (1st)
126 - Trevor Cortright, CV (1st)
160 - Bobby Struble, Owego (1st)

Full Results – https://cnywrestling.com/iv/re...


BOYS SWIMMING

1/10
Corning 101 – Elmira 74
Horseheads 113 – Johnson City 65
Union-Endicott 107 – Ithaca 73
Maine-Endwell 99 – Binghamton 64
Chenango Forks 98 – Oneonta 88
Chenango Valley 112 – Windsor 71
Owego 68 – Norwich 55
Greene 63 – Susquehanna Valley 50

1/12
Maine-Endwell 96 – Elmira 80
Johnson City 74 – Susquehanna Valley 50

1/13
Corning 94 – Watkins Glen-Odessa-Montour 80
Oneonta 81 – Greene 44

1/14
Wolverine Invitational at Waverly
Team Results
1. Horseheads (523)
2. Chenango Valley (361)
3. Johnson City (339)
4. Waverly (214)
5. Alfred-Almond (202)
6. Susquehanna Valley (67)
7. Maine-Endwell (45)

Individual Results – http://www.section4swim.com/Re...


GIRLS BOWLING

1/9
Corning 5 – Vestal 0
Maine-Endwell 4 – Elmira 1
Horseheads 5 – Johnson City 0
Union-Endicott 5 – Binghamton 0
Owego 3 – Norwich 2
Windsor 5 – Susquehanna Valley 0

1/11
Corning 4 – Elmira 1
Horseheads 5 – Binghamton 0
Maine-Endwell 5 – Johnson City 0
Union-Endicott 5 – Vestal 0
Susquehanna Valley 4 – Chenango Forks 1

1/12
Chenango Valley 5 – Norwich 0
Windsor 5 – Owego 0


BOYS BOWLING

1/9
Corning 5 – Vestal 0
Elmira 4 – Maine-Endwell 1
Johnson City 4 – Horseheads 1
Union-Endicott 5 – Binghamton 0
Owego 5 – Norwich 0
Susquehanna Valley 5 – Windsor 0

1/11
Elmira 5 – Corning 0
Horseheads 4 – Binghamton 1
Maine-Endwell 4 – Johnson City 1
Union-Endicott 4 – Vestal 1
Susquehanna Valley 5 – Chenango Forks 0

1/12
Norwich 5 – Chenango Valley 0
Owego 5 – Windsor 0