STAC Scores

GIRLS BASKETBALL

12/27
Josh Palmer Tournament at Elmira
Division Quarterfinals
Bishop Kearney 51 – Horseheads 33
St. Francis Prep 61 – Elmira 51

Regional Semi-finals
Ithaca 53 – Edison 43
Elmira Notre Dame 51 – Seton 29

Hoops for the Hospital Holiday Classic at East Syracuse Minoa
Maine-Endwell 55 – West Genesee 34
Owego 67 – Onondaga 45 

12/28
Chenango Valley 53 – Homer 32
West Genesee 46 – Binghamton 41 in OT
Chenango Forks 43 – Vestal 28

Josh Palmer Tournament at Elmira
Division Quarterfinal
Corning 67 – North Rockland 65 in Double OT

Hoops for the Hospital Holiday Classic at Fulton
Fulton 53 – Owego 49

12/29
Johnson City 48 – Chenango Forks 42

Josh Palmer Tournament at Elmira
Division Semi-finals
Bishop Kearney 59 – Corning 30

Division Consolation
Elmira 48 – Horseheads 44

Regional Division Consolation
Edison 51 – Seton 34

More Than a Game Lady Cobra Classic at Bishop Grimes
Bishop Grimes 52 – Susquehanna Valley 49
Indian River 50 – Fayetteville-Manlius 25

12/30
Binghamton 62 – Norwich 38

Josh Palmer Tournament at Elmira
Division Consolation
North Rockland 61 – Horseheads 46

Regional Division Championship
Ithaca 48 – Elmira Notre Dame 43

More Than a Game Lady Cobra Classic at Bishop Grimes
Championship: Indian River 48 – Bishop Grimes 36
Consolation: Fayettville-Manlius 48 – Susquehanna Valley 38

Hoops for the Hospital Holiday Classic at Fulton
Maine-Endwell 68 – Fulton 42


BOYS BASKETBALL

12/27
Bainbridge-Guilford 61 – Susquehanna Valley 40

Josh Palmer Tournament at Elmira
Regional Division 1 Semi-final
Vestal 55 – Edison 18

12/28
Waterville 62 – Owego 56

Josh Palmer Tournament at Elmira
Regional Division 2 Semi-finals
Seton CC 50 – Ithaca 48
Corning 58 – Conrad Weiser 50

National Division Quarterfinals
McDonogh 60 – Horseheads 44
Mount St. Michael Academy 68 – Elmira 35

Unadilla Valley Holiday Tournament
Norwich 70 – Greene 35
Sherburne-Earlville 42 – Unadilla Valley 40 

Chenango Valley Holiday Tournament
Chenango Valley 59 – Harpursville 27
Whitney Point 58 – Unatego 42 

12/29
Union-Endicott 80 – Tamarac 64
Johnson City 73 – Chenango Forks 59
Owego 49 – Palmyra-Macedon 47

Josh Palmer Tournament at Elmira
National Division Consolation
Bishop McDevitt 84 – Elmira 78

Regional Division 2 Consolation
Ithaca 72 – Conrad Weiser 54

Unadilla Valley Holiday Tournament
Championship: Norwich 61 – Sherburne-Earlville 56
Consolation: Greene 51 – Unadilla Valley 39

Chenango Valley Holiday Tournament
Championship: Chenango Valley 67 – Whitney Point 49
Consolation: Unatego 46 – Harpursville 41

Watkins Glen Holiday Tournament
Watkins Glen 64 – Windsor 49
Newfield 58 – Candor 43 

12/30
Union-Endicott 76 – Palmyra-Macedon 52

Josh Palmer Tournament at Elmira
National Division Consolation
Bishop McDevitt 56 – Horseheads 52

Regional Division 1 Championship
North Penn-Mansfield 52 – Vestal 28

Regional Division 2 Championship
Corning 74 – Seton 63 in OT

Watkins Glen Holiday Tournament
Championship: Newfield 75 – Watkins Glen 37
Consolation: Candor 56 – Windsor 45


WRESTLING

12/28
Mark Cody Duals at Binghamton
Round 1
Newark Valley 52 - Binghamton 15
Maine-Endwell 64 - Odessa-Montour 12
Round 2
Vestal 57 - Binghamton 12
Maine-Endwell 58 - Owego 15
Victor 54 - Odessa-Montour 24
Round 3
Binghamton 48 - Whitney Point 30
Maine-Endwell 41 - Victor 24
Odessa-Montour 46 - Owego 15
Round 4
Owego 27 - Binghamton 24
Maine-Endwell 42 - Vestal 18
Odessa-Montour 60 - Whitney Point 18
Round 5
Odessa-Montour 39 - Binghamton 30
Newark Valley 39 - Maine-Endwell 27

Full Results – https://www.cnywrestling.com/i...

12/29
Windsor Tournament
Team Results
10. Windsor (88.5)
15. Chenango Forks (62)
18. Horseheads (55.5)
28. Corning (25)
31. Norwich (23)
32. Union-Endicott (22)
36. Susquehanna Valley (11)
38. Chenango Valley (6)
Top Finishers
132 - Tyler Ferrara, Chenango Forks (1st, 4-0)
110 - Ryan Ferrara, CF (2nd, 3-1)
215 - Garrett Bidwell, Windsor (2nd, 3-1)
160 - Mason McCombs, Windsor (3rd, 3-1)
172 - Dominick Weaver, Windsor (3rd, 3-1)

Full Results – https://cnywrestling.com/iv/re...

SPC Kenneth Haines Memorial at SUNY Oswego
Team Results
16. Ithaca (51)
Top Finishers
110 - Quentin Getzin (1st, 4-0)
172 - Dikota Hamilton (3rd, 5-1)

Full Results – https://cnywrestling.com/iv/re...